>

Zabezpečení zahrady před příchodem zimy

Zabezpečení zahrady před příchodem zimy

Záhony

Každý záhon se musí před zimou zrýt, jedinou výjimkou bývá česnek, který se sází na podzim, těsně před obdobím prvních mrazíků. Zároveň se doporučuje do záhonu zarýt i odumřelé rostliny nebo kompost, případně slepičí trus či koňský nebo kravský hnůj. Tím se půda prohnojí a bude obsahovat cenné živiny. Tam, kde se bude vysazovat zjara mrkev, by však půda neměla být příliš hnojena. Ideálním obdobím rytí záhonů je konec října nebo začátek listopadu.
záhony tulipánů

Trávník

Trávník vyžaduje pravidelnou péči od jara do podzimu. Na konci října nebo v listopadu, je-li počasí teplejší, provedeme poslední proceduru sekání, ale s vyšším pojezdem. Trávník by měl být před zimou poněkud vyšší. Můžeme provést výsypku travního semena do řidších míst a hnojení jemně prosetým kompostem. Dostatek hnojiva chrání porost před výskytem zimních plísní a škůdců. Zároveň se kořenový bal zabezpečí před působením mrazu.
prostřeno na pařezu

Cibuloviny

Všechny okrasné květiny, které vyrůstají z cibulek, tzn. hyacinty, tulipány nebo narcisy se musí ukládat pod vrstvu zeminy, aby nepromrzly. Cibulky v průběhu zimy do zeminy vypustí kořínky a na jaře se zemina odkryje. Podzim však nemusí být jen smutným koncem období květenství, vysázejte si na část okrasného záhonu listopadky, ty rozkvétají právě v tomto období a jsou na každém pozemku vítaným zpestřením.
list na dýni

Listí

Podzim je typický pro shrabování listí a úklidové práce před zimním obdobím klidu. Jestliže máte na zahradě ovocné stromy, jejich listí můžete ukládat na kompost a jednotlivé vrstvy prokládat zbytky potravin (kromě masa a kostí) a zeminou. Dříve se listí na zahradách spalovalo, pozor však na dobré sousedské vztahy, raději je odvezte na sběrná místa, která se ve většině obcí pro tyto účely zřizují. Pamatujte také na to, že ořechové listí do kompostu nepatří, sice dobře hoří, ale zároveň doutná a vzniklý dým není rozhodně nic příjemného.