>

Sami si vytvoří lék

Sami si vytvoří lék

Někdy jsou termiti mylně pokládáni za druh mravenců. Dříve se vědci domnívali, že jde o samostatný druh. Dnes jsou řazeni mezi šváby. Tento hmyz je pro vědce velice zajímavým. Pro ostatní obyvatele naší planety už tolik ne. Dokáže zničit i velké stavby. Ačkoliv je považován za škůdce, určité morální kvality bychom mu připsat mohli.

§  Dokáže ve svých útrobách zpracovat téměř vše.
§  Ztrouchnivělé dřevo i trus zemědělských zvířat.

austrálie

I přesto budí u lidí spíše antipatie. Není divu. Škody, které termiti každoročně způsobí, jsou odhadovány na čtyřicet miliard dolarů. Podle jedné studie, která se konala na Floridě, si dokáží termiti vytvořit vlastními silami zbraň proti pesticidům, kterými je proti nim bojováno. Postaví si hnízdo, do kterého vloží své vlastní výkaly. Tím si vytvoří antibiotickou hráz, která je proti chemickému nebezpečí chrání. A nejen to. Tato antibiotická bariéra chrání jejich komunitu před šířením nebezpečných nemocí.

… a najednou je dům v prachu

Je téměř nemožné se termitů zbavit. Hnízdo si stavějí třemi způsoby.

A.    Hnízdo ve stromech– ve ztrouchnivělých stromech si vytvoří důmyslné cestičky, a ještě jim zbytky stromu slouží jako zdroj potravy.
B.     Nadzemní hnízda– mohou být vysoká až pět metrů. Tady není žádný stálý zdroj potravy, protože je hnízdo vytvořeno z odumřelých jedinců, trusu a hlíny. Na udržení všech součástí pohromadě jsou používány sliny.
C.     Podzemní hnízda– systém podzemních chodeb se může rozkládat na ploše, která má neuvěřitelných sto padesát metrů čtverečních. Z tohoto důvodu může být jeho přítomnost v domě dlouho přehlížena a lidé si ji všimnou až ve chvíli, kdy už je docela pozdě.

termiti

Možná na závěr ještě jedna pozitivní informace. Exkrementy, které po sobě termiti zanechávají, podporují růst plísně, která je potřebná pro výrobu antibiotik proti tuberkulóze.