Léčivé pokojové rostliny
Možná si postesknete, že nevlastníte ani kousek zahrádky. Chtěli byste si vypěstovat bylinky a léčivky. Nemusíte si, ale zoufat. Jsou pokojové rostliny, které vám jako léčivky poslouží. Na výběr máte rostliny, které budou prospěšné nejen vašemu zdraví, ale zaujmou i na pohled. Rostlina, která vás potěší svými žlutými, oranžovými nebo červenými květy a zároveň působí jako léčivka je angínovník čínský. Protože se jedná o tropickou rostlinu, není možné její pěstování venku. Můžete ji, ale přes léto umístit na balkon.
Rostlina pochází z tropů, má rada dostatek slunce. Angínovník nemá rád přemokření, hnojení postačí jednou za dva týdny. Patří mezi kosatcovité rostliny, kosatcům je vzhledem podobná. Název rostliny vypovídá, k jakým léčebným účelům se bude hodit. Žvýkání listů dezinfikuje ústní dutinu a uvolňuje hleny. Její účinky tedy nejvíce oceníte při angíně, kašli a zánětech ústní dutiny. Kromě žvýkání listů, můžete užívat odvar ze sušeného oddenku. Čaj působí příznivě na trávení, při nadýmání a revmatických bolestech.
Na provonění místností, k inhalaci a jako přísada do mastí je dobré pěstovat eukalyptus. Působí na lepší dýchání a odpuzuje komáry. Listy eukalyptu můžete usušit. Rostlina ocení hodně světla a dostatečnou zálivku. Na zimu zálivku omezte. Bylinu můžete přes léto umístit na balkon, ale mrazíky nesnáší. Lépe růst bude v půdě s přimíchanou rašelinou.
Okrasná i léčivá je myrta obecná. Patří mezi líbivé pokojové rostliny, zvlášť pokud je zapěstována na kmínku jako stromek. Ozdobu vám udělá svými drobnými bílými a růžovými lístky. Myrtu můžete použít do vaření k přípravě tučných masitých pokrmů nebo jako přídavek do marinád ke grilování. Po odkvětu se vytvoří bobule, které můžeme usušit, umlít a stejně jako listy, použít k úpravě pokrmů. Bylina je využívána v lidovém léčitelství.